Her otomat işletmecisinin kafasındaki en önemli soru alacağı otomat makinesini nereye konumlandıracağıdır. Bu yazımızda sizilere otomatınız için doğru konumlandırma nasıl yapacağınızla ilgili bilgiler aktaracağız.

1- Otomat Konumlandırma / Otomat Lokasyon

Otomat girişimciliğine karar verdiniz ve otomatınızı satın aldınız. Şimdi otomatınızın çalışıp size para kazandırması için bir kaç şeye daha ihtiyacınız var. Otomatınızı doğru yerde konumlandırmak gibi! Bunu yapmadan önce lokasyon insan trafiğini ölçmeniz gerekmektedir. Lokasyon insan trafiği derken bir çok yer olabilir. Örneğin insan yoğunluğunun en çok olduğu alanlar hastaneler, üniversiteler, avm ler, iş merkezleri vb… alanlar ilk akla gelenlerdir. Otomatınızın konumunu mutlaka en fazla insan yoğunluğunun yaşandığı alanlara konumladırmalısınız. Bu konuda Macgal Otomat sizlere ücretsiz eğitim vermektedir. Destek almal için iletişime geçebilirsiniz.

2- İhitiyacı Belirleme / Otomatta Hangi Ürünleri Satmalıyım?

İnsanların tüketim ihtiyaçlarını bilmek, onlara doğru ürünü sunmak bizi otomat girişimciliğinde başarıya taşıyacak ikinci önemli unsurdur. Otomatımızı konumladrdığımız alana göre satacağımız ürün çeşidide değişebilmektedir. Örneğin bir hastane de, hastalara otomatımızı konumladırdıysak onlara atıştırmalık ve içecek sunabiliriz. Hastane personeli için bir otomat konumladırdıysak daha çok sıcak içecek otomatlarını sunmalıyız. Otomatımızı bir üniversitede konumladırdıysak yiyecek ve içecek otomatlarından farklı olarak belki kırtasiye otomatı yada hazır gıda otomatı seçebiliriz.

Yapmanız gereken otomatın konumlanacağı lokasyonun ihtiyaç isteklerini listeleyin ve otomatınız da satacağınız ürünleri belirleyin.

Önce şu soruları cevapladığınızdan emin olun!

 1. Bu konumun günlük insan trafiği nedir?
 2. Bu konumda başka otomat ya da yakınlarda market bakkal var mı?
 3. Konumda başka satıcı varsa memnunlar mı?
 4. Kira bedeli

Otomat makineniz için seçeceğiniz başlıca konumlar şuralar olabilir;

 • Hastaneler, Tıp Merkezleri
 • Büyük ofisler
 • Okullar ve Üniversiteler
 • Havaalanları, Otobüs ve Tren İstasyonları
 • Oteller
 • Alışveriş Merkezleri
 • Bekleme odaları, Yemekhaneler ve Dinlenme odaları
 • Benzin istasyonları
 • Sinemalar ve Tiyatrolar

Macgal Otomat, otomat işletmeciliği ile ilgilenen müşterilerine eğitimleriyle destek vermektedir. Otomatı satın aldığınızdan itibaren ömür boyu sürecek olan destekleriyle kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen Otomat markası haline gelmiştir.  

Macgal otomat eğitim desteklerinin yanı sıra işletmecilere otomat lokasyon seçimlerinde de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Macgal Otomat’a danışmadan otomatınız için asla konum belirlemeyin. Çünkü otomatınız için en önemli madde iyi bir lokasyondur.